logo

Výlet k mohylám

  • 7. 10. 2024

Výlet k mohylám

Ve čtvrtek 3.10. jsme s žáky 6.C a D vyrazili na pěší výlet, jehož cílem byla návštěva pravěkého mohylového pohřebiště z mladší doby bronzové. Vlakem jsme se popovezli do Milaveč, kde jsme nejprve zamířili k historické budově školy. Zde totiž vyučoval pan Záhořík, který spolu s farářem Langem slavné mohyly mezi Milavčemi a Chrastavicemi v letech 1878 a 1883 prokopával. Poté jsme stoupali po modré turistické značce ke hřbitovu, kde si zájemci vyslechli stručné dějiny pohřbívání od středověku až do současnosti, s důrazem na lokaci pohřebišť a typy pohřebního ritu. Takto poučeni jsme se každým dalším krokem blížili k mohylám a zároveň se vraceli do doby vzdálené tři tisíce let. Cesta lesem nás dovedla až k centrální mohyle C1, která svojí výškou 2,5 m a průměrem 20 m převyšuje okolní skupiny mohyl. Právě tato mohyla v sobě skrývala žárový pohřeb muže, jehož bohatá pohřební výbava byla natolik výjimečná, že okamžitě po objevu putovala do Národního muzea v Praze. Takřka ikonickým se stal milavečský vozík, tedy nádoba z bronzového plechu na podvozku se čtyřmi neotáčivými koly. Tyto mohyly se staly eponymní lokalitou tzv. milavečské kultury, kterou označujeme etnikum žijící v západních Čechách v letech 1250 – 950 BC.

Cestou do Chrastavic se naše putování rázem proměnilo v takřka mykologickou exkurzi, jak dokládají fotografie našich žáků. Další zastávku jsme si, obtěžkáni houbami, udělali v Chrastavické hospůdce a na přilehlém dětském hřišti. Občerstveni a vydováděni jsme vyrazili k Vodolence, kde jsme cestou pro změnu trhali šípek a sbírali kaštany, těmi jsme pak krmili jeleny ve zdejší oboře. Poté nás už čekala jen závěrečná etapa, a to návrat po bořické cyklostezce do Domažlic.

Příjemné počasí, příjemná společnost a příjemná vzdálenost 12 km z výletu, věříme, udělají také příjemnou a trvalou vzpomínku na společně strávený čas.

Jana Hánová, Hana Paroubková, Alena Sedláčková, Martina Stulíková

Předchozí příspěvek

Následující příspěvek